Aký máte názor vy? Sú podľa vás vlaky a obedy zadarmo pozitívne alebo negatívne. Určite mi dáte za pravdu, ak poviem, že nič nie je len čierne alebo len biele. Viete, všetky tie veci zadarmo, v konečnom dôsledku musí niekto zaplatiť.
Prvé vlaky zadarmo – horor pre platiacich
Pamätám si na to veľmi dobre. Keď sa na Slovensku spustili vlaky zadarmo, mal som sto chutí sadnúť na autobus (do vlaku by som sa nezmestil) a navštíviť strojcov tohto nápadu. Pekne by som ich pozval na jednu jazdu vlakom a potom sa ich opýtal, ako hodnotia svoj počin.
V tej dobe som nemal auto, takže som musel jazdiť len vlakmi a autobusmi. Z miesta môjho bydliska, som to mal do mesta asi tak dvadsať kilometrov. Lístok na vlak ma stál asi deväťdesiat centov. Túto trasu som niekedy za deň otočil aj trikrát. Keď však prišli vlaky zadarmo, aj napriek tomu, že som mal kúpený lístok, som sa do vlaku nezmestil. Asi päťkrát sa mi stalo, že som naozaj musel vystúpiť.
Toto je ale len vedľajší problém. Čo je horšie? No to, že každý kto za vlak platí a navyše i každý, kto platí dane a niečo kupuje, tak tie vlaky zadarmo zaplatí. Túto informáciu ste asi zaregistrovali. Pri nedávnom rozhovore so svojou babkou, som ale pochopil, že ľudia naozaj nerozumejú tomu, prečo veci zadarmo, nikdy nebudú úplne zadarmo.
Viete z čoho, štát zaplatí ten rozdiel? Z vašich daní a z DPH. To znamená, že nemusíte ani platiť dane (ak ako podnikateľ zarobíte málo, tak ich neplatíte), no vlaky zadarmo platíte aj vy, pretože nakupujete potraviny, oblečenie a iné veci s DPH. Nepáčilo by sa vám, ak by rožky nestáli osem, ale šesť centov? Tento princíp je strašne jednoduchý. Ak niekde chýba, musí sa to doplniť z iného zdroju. Teda z vašich odvodov a nákupov v obchode. Funguje to úplne rovnako, ako pri vašom rozpočte. Pokiaľ dostávate výplatu vo výške päťsto eur, ale míňate šesťsto, musíte si požičať. Vy však na rozdiel od vlády, svoje dlhy musíte splatiť do poslednej bodky.