Ako vykynožiť blchy v našom príbytku

V prvom rade je potrebné vysvetliť, kde sa tieto potvory, rady zdržiavajú.
Teraz si určite poviete, „predsa vo zvieracej srsti“. To je však pravda iba z časti. Blchy na našom psovi, či mačke nežijú. Je to pre nich zdroj potravy a miesto na rozmnoženie. Na to aby samička bola schopná produkovať vajíčka, musí mať neustály prístup k čerstvej krvi. Ten nájde na našom domácom zvierati. Následne sa v jeho kožuchu rozmnoží a nakladie vajíčka. Tie však neostávajú v srsti, ale zo zvieraťa padajú na zem. A nie len tam. Vajíčka sa nachádzajú všade, kde sa naše zviera zdržiava. Teda na rohožke, gauči, posteli, podlahe, kuchyni a obývačke, jednoducho všade, kde má prístup. Ak sa teda  chceme zbaviť týchto parazitov, musíme vydezinfikovať nie len zviera, ale celý byt.
 
 blecha
 
Boj s blchami začíname okúpaním zvieraťa a aplikáciou prípravku, určeného proti blchám. Teraz sa môžeme pustiť do upratovania bytu.
 

  • V prvom rade vyperte všetky psie, alebo mačacie pelechy. Ak vám nie sú srdcu blízke a nestáli „majlant“, je lepšie ich vymeniť za nové.
  • Všetko poriadne povysávajte. Nie len podlahy a koberce, ale i gauč, posteľ, kreslá a všetky miesta kde sa váš domáci miláčik pohyboval.
  • Ak máte vo svojom byte podlahy, tie následne po vysávaní dôkladne pozmývajte horúcou vodou s dezinfekčným prípravkom.
  • V prípade kobercov, použite prostriedok na tepovanie a všetky ich poriadne vyšúchajte. Na koniec aj na ne nastriekajte dezinfekčný prípravok.
  • Všetko čo sa dá vyprať, vyperte! Aby sme vajíčka s istotou zlikvidovali, je potrebné prať čo na najvyššom stupni. Pri materiáloch, ktoré nemôžeme vystavovať vysokým teplotám, pranie zopakujte viac krát.

 roztoče

Tento proces je bohužiaľ potrebné zopakovať niekoľko krát. Začíname stále s vykúpaním zvieraťa a pokračujeme s ďalšími krokmi. Ideálne je celý tento kolobeh zopakovať tri krát, s časovým rozostupom  jedného týždňa. Potom už len počkajte či sa blchy neobjavia znova. To si všimnete najskôr na svojom chlpáčovi.