Samozrejme, každý majiteľ vozidla si vyberá, kedy a ako často chce svoje vozidlo leštiť. Leštenie automobilu je dôležité a nevyhnutné, pretože nielen že dáva karosérii lepší vzhľad, ale do určitej miery chráni náter farby pred mnohými negatívnymi faktormi počasia. Okrem ochrany je jedným z hlavných cieľov tohto postupu leštenie škrabancov na vozidle. Na akomkoľvek vozidle sú mikro-škrabance na laku jednoducho nevyhnutné a negatívne ovplyvňujú vzhľad. Čo by ste mali vedieť?
· Pre samo leštenie karosérie je potrebné predovšetkým skladovať potrebnú leštiacu pastu. Mali by ste si kúpiť tri typy pasty : veľký brúsny lesk, jemný brúsny a brúsny lesk a nástroje budú určite potrebovať leštiaci stroj a špeciálne penové trysky.
· Nezabudnite, že LCP môže nielen leštiť. Automatické leštenie skla je veľmi bežnou službou.
· Pred začatím leštenia je potrebné dôkladne umyť povrch vozidla, očistiť ho od nečistôt a prachu. Po vysušení auta po umývaní, je potrebné ho odmastiť s bielym liehom.
Až po týchto prácach sa začne leštenie karosérie vozidla. Prvým krokom ošetrenia tela je proces obnovy, pri ktorom sa na karosériu automobilu aplikuje veľký brúsny lesk, po ktorom sa telo leští pomocou leštiaceho stroja. Konečná fáza práce sa vykonáva nanášaním ochrannej vrstvy leštidla. Aplikuje sa rovnomerne na celú karosériu a opatrne sa odleje leštiacim strojom. Pri vykonávaní záverečnej etapy práce je dôležité vyhnúť sa hrudkám či zrazeninám v paste.
Bežná doba leštenia na udržanie vozidla v dobrom stave – raz za šesť mesiacov. Ide o prípravu auta na novú sezónu, v lete alebo v zime. V chladnej sezóne sa vlhkosť výrazne zvyšuje, na ceste sa objavujú nečistoty a soli, čo negatívne ovplyvňuje lak. Letná suchosť a vysoké teploty tiež zle ovplyvňujú stav povrchu tela a môžu výrazne zhoršiť malé praskliny a škrabance.